Oliveri AP1451 - Apollo Stainless Steel Single Bowl Sink
Regular price
$649.00
Sale price$1,228.00
SKU: AP1451
Regular price
$649.00
Sale price$1,228.00you save $579.00
The Apollo Single Bowl Sink is a versatile sink which would be suited to as a kitchen, butler or laundry sink.
| Construction | Fabricated with 18mm radius corners, Softtone® and soundproofing. |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
| Installation | Undermount, Topmount, or Flushmount |
| Number of bowls | 1 |
| Fixings | Topmount clips supplied |
| Cut out template | Refer to 'Downloads' tab |
| Weight | 9.0kg |
| Min cabinet size | 500mm |
| Tap Holes | Available 1 tap hole only (suitable for additional tap holes) |
| Waste fittings | 1 x 90mm basket waste included |
| Overflow | Not available |
| Carton size | 560 x 470 x 270mm |
| Warranty | Lifetime manufacturer’s warranty |
Oliveri AP1451 - Apollo Stainless Steel Single Bowl Sink
$649.00$1,228.00